Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lolita style

6. 11. 2010

Gothic Lolita (ゴスロリ, Gosurori; alternativní názvy: „Loli-Goth“, „Goth Loli“, „G-LOL“) je módní styl mladých dívek (většinou 12-30 let), který čerpá inspiraci z viktoriánské doby a rokoka (mnohdy tak některým připomíná šatičky porcelánových panenek). Účelem lolitky je vypadat co nejroztomileji, případně působit jako elegantní dáma ze starých časů (většinou však nemá působit sexy). Nesmí se ale zaměňovat se stylem Goth.

Hlavním znakem této módy je velmi široká sukně sahající ke kolenům. Šaty mají většinou hodně volánků a/nebo krajek, některé modely působí starodávně či temně, jiné naopak velmi sladce a roztomile, oblíbená je také kombinace se stylem zvaným steampunk. Velkou inspirací je viktoriánská doba a rokoko. Na hlavě nosí lolitky široké ozdobné čelenky z krajek a drobných ozdob (např. látkových růžiček, drobných mašliček, oblíbené jsou i perličky apod. Tento typ doplňků se mezi lolitkami nazývá "headdress"), velké ozdobné mašle, malinké korunky, kloboučky či čepičky, které se většinou nedávají doprostřed hlavy, ale na stranu, ozdobné hřebínky s květinami, pírky či síťkou, některé dívky nosí i bonet. Pod šaty se nosí spodničky, které dělají sukni velmi širokou. Oblíbené jsou vzorkované podkolenky s krajkou na lemu, zdobené boty na platformě, případně nízké "školní" boty (tzv. "mary janes"). Běžné jsou decentní blůzy, trička s roztomilými potisky, u některých stylů také korzety.

Jako doplňky s sebou lolitky často nosí krajkovaná paraplíčka a vějíře, na fotkách či na srazech můžeme narazit i na lolitky s plyšáky (nejčastěji medvídky nebo králíčky), nebo porcelánovými panenkami. Oblíbené jsou také taštičky ve tvaru srdíček, kabelky s mašlemi apod. Na krku nosí lolitky většinou starodávné kameje (medailonky), korálky, perličky, krajky, u některých stylů i obojky.

Většina dívek se takto obléká jen na koncerty japonských skupin, nebo na cony (sjezdy fanoušků anime). Některé skupinky děvčat v tomto oblečení chodí po hradech a zámcích, aby udělaly fotky. Některé chodí takto i do školy a do práce. V Tokiu je přímo jedno takové místo, kde se Gothic Lolitky scházejí - Park Yoyogi.

Právě v Japonsku, které je kolébkou tohoto stylu, je "lolita" nejoblíbenější, ale v poslední době tato móda proniká i na jiné kontinenty, samozřejmě také do Evropy.

Časopis Gothic & Lolita Bible se zabývá čistě jen touto módou. Vychází nepravidelně a obsahuje množství fotografií, různé střihy a módní tipy. Od roku 2007 vychází i anglická verze tohoto časopisu. Taktéž je hodně populární časopis Gosu Rori, který se zaměřuje na střihy šatů.

Pro některé lolitky však není tato móda pouze záležitostí oblečení, ale také životním stylem. Tyto dívky se snaží se působit jemně, elegantně a distingovaně, vyhýbají se vulgární mluvě, nechovají se hrubě, chtějí působit ženským dojmem. Často se zajímají o hudbu, divadlo, literaturu a jiné formy umění, některé se rády věnují šití a/nebo vaření. Teddy and Jack

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
gothic-5.jpg
IMG_0872.JPG

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

FotoalbumArchiv

Kalendář
<< září / 2020 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 186234
Měsíc: 2676
Den: 66